Wirtualna rzeczywistość jak zacząć?
Słowa „wirtualna rzeczywistość” przywodziły mi na myśl urządzenia niczym z Matrixa, zaawansowaną technologię, która nie jest i nigdy nie będzie w zasięgu przeciętnego fana nowych technologii. Było tak do czasu, gdy zainteresowałem się projektem Google Cardboard. W czasie, gdy Mark Zuckerberg inwestował miliardy w wykupienie i rozwój projektu Oculus, firma Google, a właściwie David Coz i Damien Henry w ramach swoich „20% czasu wolnego” postanowili rozpowszechnić wirtualną rzeczywistość, sprawić by była ona dostępna dla każdego. Udało im się to dzięki wykorzystaniu prostych materiałów i tego co już niemal każdy nosi w swojej kieszeni – Smartfona.
A więc czym są gogle typu „Google Cardboard” ?
Nie brzmi to jak nowy cud techniki, okno na świat wirtualnej rzeczywistości, wręcz przeciwnie. Gdy pierwszy raz usłyszałem tę nazwę nie zaciekawiłem się tym tematem, nie zaciekawiłem się ponieważ budziło to skojarzenia z wielkanocnymi żartami (Easter Eggs) firmy Google – i tak to właśnie odbierałem. W rzeczywistości jednak jest to coś niezwykłego, możliwości jakie daje nam smartfon w połączeniu z tym kartonikiem, soczewkami i paroma innymi dodatkami są zadziwiające.
Jest to z pewnością najlepszy gadżet jaki miałem okazje używać w przeciągu ostatnich kilku lat. Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z wirtualną rzeczywistością, zapewniam że jest to rzecz, którą warto sprawdzić. Nie pożałujecie czasu spędzonego na poznaniu tej niezwykłej technologii.
Gogle typu „Google Cardboard” to w zasadzie karton wycięty ze specjalnego szablonu, wyposażony w odpowiednie soczewki, rzepy, magnes i tag NFC.
Nasz zestaw happyVR inspirowany jest projektem Google Cardboard, jest zgodny z ich zaleceniami. Tak samo jak wszystkie gogle „Google Cardboard” służą one do wyświetlania aplikacji wirtualnej rzeczywistość.
Jak to działa ?
Zasada działa jest prosta. Umieszczenie telefonu w odpowiedniej odległości od soczewek sprawia, że po przyłożeniu gogli do oczu otrzymujemy efekt 3D. Efekt ten uzyskujemy tylko przywyświetlaniu specjalnie przygotowanych aplikacji, których jest już całkiem sporo. Dodatkowo, gdy przyłożymy gogle do oczu i zaczniemy się obracać, obraz na ekranie naszego telefonu również zacznie się przesuwać. Poczujemy się wtedy jakbyśmy znaleźli się w zupełnie innym miejscu. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu czujników znajdujących się w smartfonie.
Przykładowo możemy użyć aplikacji YouTube, do oglądania filmów 360° – telefon będzie śledził nasze położenie, dlatego kadr filmu na jaki spojrzymy będzie zależny od tego w jakim kierunku obrócimy naszą głowę.
Zestawy do wirtualnej rzeczywistości posiadają z boku kartonika magnes. To dość zaskakujące, ale został on tam umieszczony jako przycisk. Po przesunięciu magnesu (góra-dół) nasz telefon zachowuję się jakbyśmy dotknęli ekranu. W tej funkcji wykorzystywany jest magnetometr w naszym urządzeniu, który zazwyczaj stosowany jest do funkcji kompasu.
Działanie przycisku zależne jest od posiadania tego magnetometru oraz od jego położenia w urządzeniu.
Przycisk magnetyczny jest ciekawym dodatkiem, ale nie jest on konieczny do używania aplikacji. Większość z nich zostało zaprogramowanych tak, że nie musimy używać przycisku. Wystarczy, że przez określony czas (np. 2 sek) „spojrzymy” na wybraną ikonkę, by uruchomić akcję, która ona inicjuję.
Dodatkowo gogle happyVR wyposażone są w tag NFC. Telefony, które posiadają antenę NFC (jest to ta sama technologia, którą wykorzystujemy do płatności zbliżeniowych) po przyłożeniu do tego taga uruchomią specjalną stronę, na której dostępne są przykładowe aplikacje wirtualnej rzeczywistości.
Składanie
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać po otrzymaniu naszego zestawu jest jego złożenie. Jest to dość proste i nie powinno zająć więcej czasu niż 1-3 min.
Instrukcja składania nadrukowana jest na wewnętrznej stronie opakowania.
Aplikacje
Gdy gogle są już złożone należy pobrać na smartfona aplikację wirtualnej rzeczywistość.
Proponuję zacząć od ściągnięcia aplikacji „Cardboard” od Google.
Aplikacja ta została stworzona przez firmę Google w celu zademonstrowania zaskakujących możliwości, jakie oferuje Wirtualna Rzeczywistość.
Znajdziesz tam również krótki tutorial który przedstawia jak obsługiwać tę i inne aplikacje VR.
Cardboard zawiera kilka demonstracyjnych aplikacji:
1. Samouczek: przedstawia instrukcje obsługi aplikacji. Są to dwa proste kroki: Naciśniecie przycisku magnetycznego (magnes znajdujący się z lewej strony kartonika) oraz przechylenie kartoniku do pionu, w celu powrotu do poprzedniego menu.
2. Przewodnik po wycieczce: zwiedź Pałac Wersalski z przewodnikiem, który przybliży Ci historię tego obiektu.
3. Eksponat: podziwiaj obiekty sztuki oglądając je z każdej strony.
4. Windy Day: oglądnij animowany film w bardzo interaktywny sposób.
5. Earth: leć gdzie wiatr poniesie i oglądaj świat z lotu ptaka. Podziwiaj miasta, góry i inne zakątki świata. Ruchem głowy sterujesz lot. Magnetyczny guzik zatrzymuje lub uruchamia lot. Gdy chcesz wybrać inny cel spójrz w górę i przenieś się w kosmos.
6. Moje filmy: oglądaj swoje filmy na dużym ekranie. Obracając się zobaczysz inne filmy, które aktualnie posiadasz w swojej galerii. Spójrz na ten który chcesz obejrzeć i kliknij przycisk magnetyczny aby rozpoczać seans.
7. Photo Sphere: oglądając swoje zdjęcia sferyczne powrócisz do miejsca, za którymi tęsknisz.
W aplikacji Cardboard mamy dostęp do listy aplikacji wirtualnej rzeczywistości zainstalowanych na naszym urządzeniu oraz ikonkę „POBIERZ WIĘCEJ APLIKACJI CARDBOARD”, który przenosi nas do Google Play z aplikacjami wirtualnej rzeczywistości.
Więcej proponowanych przez nas aplikacji wirtualnej rzeczywistości możecie znaleźć TUTAJ. Są wśród nich gry, aplikacje wideo i inne ?
Co myślicie o wirtualnej rzeczywistości ? Jest to coś co chcielibyście przetestować ? ?