Słynna budowla Stonehenge dostępna w VR
Podróż edukacyjna do prehistorycznego zabytku Stonehenge pozwoli doświadczyć i docenić prawdziwą ludzką kreatywność w wirtualnej rzeczywistości.
Google uruchomił program edukacyjny dla szkół, w którym uczniowie poznają świat za pomocą technologii Wirtualnej Rzeczywistości. Program okazał się dużym sukcesem, Google twierdzi, że ponad 500.000 uczniów brało udział w ich programie Expeditions Pioneer.
Wpływ wirtualnej rzeczywistości w nauczaniu jest bardzo obiecujący, zwłaszcza w biedniejszych szkołach, w których brakuje środków na fizyczne wycieczki z uczniami. Dzięki programowi jesteśmy w stanie „teleportować” całe klasy wypełnione uczniami do dowolnych miejsc takich jak Wielka Rafa Koralowa czy Pałac Buckingham, podczas takiej wirtualnej wyprawy uczestnikom towarzyszy narrator, który przedstawia ciekawe a czasem zabawne fakty – takie doświadczenia są niebywale skuteczną formą nauczania.
Edukacja poprzez technologię VR jest bardzo mocnym narzędziem nauczania ale również pozwala doświadczyć więcej niż można to zrobić w realnym świecie. Technologia powala pokazać miejsca do których uczniowie nigdy nie będą mieli możliwości czy okazji pojechać.
Stonehenge VR
Wycieczka do jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalityczny została stworzona przez VoyagerVR. Aplikacja Stonehenge VR działa na Oculus Rift, HTC Vive i już niedługo również na system Android. Oprogramowanie zabierze Cię na wycieczkę z przewodnikiem po Stonehenge. Wirtualna wycieczka uczy historii o tym miejscu i przedstawia najbliższe otoczenie wokół tej tajemniczej konstrukcji stworzonej przez człowieka.
To co jest wyjątkowe w aplikacji Stonehenge VR to możliwość obejrzenia budowli z miejsc, z których człowiek w prawdziwym życiu nie może stanąć. Gdy Stonehenge został po raz pierwszy otwarty dla publiczności, można było chodzić między elementami, a nawet wspinać się na nie, lecz w wyniku poważnego zagrożenia zawaleniem, dla bezpieczeństwa turystów miejsce zostało ogrodzone w 1977 r. Poprzez wirtualną rzeczywistość możliwe stało się obejrzenie budowli z niedostępnych miejsc, daje to zupełnie nowe spojrzenie na ten niesamowity pomnik. Rzeczywiste ukazanie rozmiarów kamieni, daje nowe uznanie dla tej budowli.
Stworzona aplikacja VR pozwala ustawić porę dnia i pokazać jak przedstawia się pomnik, np. podczas zachodu słońca albo nawet w nocy. Blisko 10 minutowy pokaz był tworzony przez kilka miesięcy, a do jego budowy posłużyły zdjęcia lotnicze, sferyczne zdjęcia z Google Maps i dokumenty znalezione w internecie.
Dla tych, którzy chcą sprawdzić demo aplikacji na Oculus Rift, zachęcam do odwiedzenia strony producenta na której znajduję się odnośnik do pobrania oprogramowania. Wersja na system Android dla Google Cardboard ma zostać udostępniona jeszcze w tym miesiącu.