Recenzja: Homido
Homido to popularny na całym świecie producent gogli do wirtualnej rzeczywistości. Gogle Homido uchodzą za bardzo dobry jakościowo sprzęt… a jak jest naprawdę? Czy faktycznie są takie dobre? Przyjrzymy się im bardzo dokładnie, wystawiając im własną opinie.
Konstrukcja gogli Homido
Gogle do wirtualnej rzeczywistości Homido to gogle wykonane z tworzywa sztucznego. Trudno jest mi ocenić wygląd gogli, bo ani nie robią na mnie wrażenia, ani mnie nie odstraszają… powiedzmy, że wyglądają przeciętnie. Waga gogli wynosi 244 gramy. Sprzęt nie posiada przycisku pojemnościowego.
Gogle posiadają opaski na głowę, dwie boczne oraz jedną górną. Boczne opaski są elastyczne i bardzo szerokie. Od wewnętrznej strony posiadają gumowe, antypoślizgowe powłoki, dzięki czemu nie zsuwają się z głowy. Z takim rozwiązaniem spotkałem się pierwszy raz i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba ten patent. Boczne paski można regulować dzięki zaczepowi, nie jest on zbyt wygodny, ponieważ wplątuje włosy. Osobiście uważam, że najlepsze są opaski regulowane rzepami. Gogle posiadają również regulowaną na rzep opaskę górną. Nie jest elastyczna, ale za to bardzo łatwo ją dostosowuje do wymiarów naszej głowy, nawet po założeniu gogli na głowę.
Homido posiada wąską (o szerokości 1 cm), miękką wyściółkę, która ma za zadanie dbać o nasz komfort użytkowania. Niestety gogle mają dość poważną wadę konstrukcyjną w postaci odsłoniętych twardych i ostrych krawędzi. Najbardziej odczuwalna podczas użytkowania jest odsłonięta krawędź wyściółki przy nosie. Ostry, plastikowy element wbija się w obszar powyżej górnej wargi powodując dyskomfort, a nawet ból. Uważam, że wspomniany problem jest bardzo poważny, w końcu wpływa on bardzo negatywnie na użytkowanie i chęć powrotu do świata VR.
Gogle mają bardzo duże wycięcie na nos, jest ono tak duże, że powoduje dostawanie się światła do wnętrza, psując nam immersję. Za duży otwór powoduję również to, że nasz nos jest umieszczony w wewnątrz konstrukcji, przez co wydychane powietrze tworzy parę na soczewkach. Na szczęście problem parowania soczewek występuje sporadycznie i szybko ustępuje. Konstrukcja gogli posiada w górnej części duże otwory wentylacyjne, które co prawda spełniają swoją funkcje, ale wpada też przez nie światło z zewnątrz. Wewnętrzna szerokość gogli w miejscu przykładania twarzy wynosi 118 mm, więc gogle zmieszczą tylko wąskie okulary korekcyjne.
Montaż telefonu
Homido posiada zaczep w postaci sztywnego ramienia do którego wsuwa się nasz telefon. Montaż smartfonu do gogli nie należy do wygodnych, a co gorsza jest bardzo niebezpieczny dla naszego telefonu. Homido nie pofatygowało się, aby miejsce wsuwania telefonu zabezpieczyć jakimś miękkim materiałem, przez co naraża nasz sprzęt na porysowania oraz uszkodzenia. Miejsce wkładania telefonu jest twarde i posiada ostre krawędzie. Zaczep bardzo mocno dociska telefon do twardych elementów, więc naprawdę zalecam zachować szczególną ostrożność.
Optyka
Homido posiadają soczewki o średnicy użytkowej 35 mm. Nałożone są na gumowe , odczepiane stożki. W zestawie znajdują się trzy rodzaje takich stożków, różniących się wysokością. Dobór odpowiedniego stożka teoretycznie ma pomóc dostosować ostrość obrazu w zależności od wady wzroku użytkownika. Mimo, że nie mam wady wzroku to, aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu musiałem użyć najwyższego stożka przygotowanego dla dalekowzrocznych użytkowników, co jest dość ciekawym zjawiskiem.
Soczewki można regulować na boki za pomocą pokrętła umieszczonego na górnej części gogli. Na bocznych ściankach znajdują się pokrętła, które umożliwiają odsuwanie soczewek od oczu, producent nie wyjaśnia w jakim celu ma służyć ta regulacja, lecz mogę się domyślić, że odsunięcie soczewek od oczu daje odpowiedni dystans do użycia gogli w okularach korekcyjnych. Chciałbym zwrócić uwagę, że w konkurencyjnych konstrukcjach regulacja bocznymi pokrętłami zmienia odległość soczewki od ekranu telefonu, natomiast w przypadku Homido dystans pomiędzy ekranem, a soczewką jest stały, zmienia się tylko ułożenie soczewek względem oczu.
Soczewki są dość dobrej jakości lecz na krawędziach obraz mocno rozmazuje się. Szerokość widzianego obrazu jest dość duża, ale nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, pewnie jest to spowodowane tym, że spodziewałem się czegoś naprawdę świetnego, w końcu redaktorzy innych portali tak bardzo chwalili sobie optykę w tym sprzęcie, a prawda jest taka, że na kolana nie powala. Konstrukcja posiada grubą ramkę, która jest widoczna patrząc przez soczewki, co dość znacznie zawęża nam widziany obraz. Według naszych wyliczeń FOV dla Homido wynosi maksymalnie 91°.
Podsumowanie
Gogle VR marki Homido to lekki sprzęt z tworzywa sztucznego, posiadający szerokie i wygodne opaski na głowę. Użytkowanie gogli jest niekomfortowe ze względu na odsłonięte ostre i twarde krawędzie konstrukcji, które wbijają się w naszą twarz (mniej więcej na wysokości wąsa). Ogromnym problemem jest sposób montażu telefonu, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego sprzętu, ze względu na brak jakiekolwiek ochrony przed porysowaniem lub uszkodzeniem. FOV wynosi około 91° więc jest to dobry wynik. Gogle nie posiadają również przycisku pojemnościowego, gdzie przy tej półce cenowej uważam, że powinien być standardem. Ze względu na wspomniane problemy osobiście nie będę użytkował tego modelu gogli.