Recenzja: aparat Ricoh Theta m15
Theta m15 to poręczny i ciekawy gadżet do fotografii 360°. Celowo użyłem określenia gadżet, ponieważ nie jest to sprzęt dla profesjonalistów, chcących wykonywać wysokiej jakości panoramy sferyczne. Jest to produkt prosty, praktyczny i wygodny w użytkowaniu, do tego cenowo atrakcyjny, jednak przeznaczony bardziej do użytku prywatnego, a niżeli zaawansowanej fotografii.
Ricoh Theta dostarczany jest w schludnym kartonowym pudełku, w którym znajdziemy aparat, instrukcje/gwarancje, kabel usb-micro usb do ładowania aparatu i zgrywania materiałów oraz poręczne etui.
Po odpakowaniu możemy zauważyć, minimalistyczną budowę urządzenia. Na środku duży przycisk wyzwalający robienie zdjęcia lub nagrywanie filmu, dwie wypukłe soczewki, z boku dwa przyciski funkcyjne: przycisk wifi oraz włącznik. U góry widoczne są otworki mikrofonu/głośniczka, a udołu znajdziemy port usb, oraz gwint do zamontowania aparatu na statywie.
Aparat możemy uruchomić w dwóch trybach: zdjęć oraz nagrań wideo. Naciśnięcie przycisku włączniku powoduje uruchomienie trybu zdjęć, natomiast uruchomienie aparatu wraz z wciśniętym przyciskiem wifi (wifi + włącznik) uruchamia tryb nagrań wideo. Brakuje sygnalizacji w jakim trybie aparat pracuje – rozróżnia je jedynie dźwięk odtwarzany przy wciskaniu wyzwalacza. Nie jest to jednak błąd, który mógłby zniechęcić do zakupu i użytkowania tego sprzętu.
To niedopatrzenie zostało poprawione przez producenta w kolejnym modelu tego aparatu, czyli Theta S.
Poza włączeniem aparatu wszystkie inne czynności jesteśmy w stanie wykonać przy pomocy smarftonu z zainstalowaną aplikacją Theta.
Zdjęcia || Filmy
Ustawienia aparatu można wprowadzać ręcznie, lecz tryb „Auto” sprawdza się naprawdę dobrze. Zdjęcia nie powalają jakością, ale są satysfakcjonujące, szczególnie przy przeglądaniu na smartfonie.
Pomimo, że o technologii zdjęć sferycznych oraz o VR słyszymy już od długiego czasu to ten gadżet wywołuje niesamowity „efekt WOW”. Nie spotkałem nikogo kto by nie zachwycił się tym aparatem.
Myślę, że jest to spowodowane trudnością w przekazaniu działania tej technologii. Wiele osób, które już wcześniej słyszały/czytały o tym urządzeniu, po obejrzeniu zdjęć wręcz nie dowierzały jak ciekawy efekt one dają. Każdy bowiem wyobrażał to sobie nieco inaczej. Być może wynika to z tego, że technologia VR i związane z nią zdjęcia 360° są dla wielu ludzi dużym przeskokiem technologicznym, przez co trudno jest wyobrazić sobie lub zaakceptować fakt, że to co jeszcze wczoraj wydawało się futurystyczną wizją dziś staję się naturalnym uzupełnieniem rzeczywistości.
Natomiast jeśli chodzi o filmy nagrywane Thetą, to tu sytuacja wygląda nieco gorzej. Jakość jest po prostu słaba. Jedyne znośne ujęcia można uzyskać za dnia przy naturalnym oświetleniu i aparacie ustawionym nieruchomo. Dodatkowym minusem nagrań jest ich ograniczony czas – maksymalnie możemy rejestrować obraz przez 5 min.
Należy również dodać, że tym czego brakuje Thecie jest możliwość podglądu na żywo fotografowanego/filmowanego obrazu. Przy zdjęciach mamy możliwość obejrzenia zdjęcia zaraz po jego wykonaniu, natomiast filmy możemy odtworzyć dopiero po zgraniu na komputer, co jest pewną niedogodnością.
Wbudowana pamięć aparatu starcza na ok. 1200 zdjęć lub ok. 60 min. filmów co wydaję się być przyzwoitym wynikiem, bo taka pojemność starczy każdemu na sfotografowanie wszystkich interesujących miejsc/momentów nawet w ciągu kilkudniowej wycieczki.
Bateria w urządzeniu również wydaje się być odpowiednia – na jednym ładowaniu można wykonać nawet >200 zdjęć.
Co najważniejsze, do użytkowania tego produktu nie jest nam potrzebna wiedza z zakresu fotografii czy też umiejętność łączenia zdjęć w jedną panoramę sferyczną – wszystko dzieje się automatycznie, bez naszego udziału.
Aplikacja
Aplikacja Theta jest intuicyjna i działa sprawnie. Po połączeniu telefonu z aparatem poprzez wifi, otrzymujemy możliwość przeglądania zdjęć na aparacie, wykonania zdjęć oraz zmiany ustawień.
Przed wykonaniem zdjęcia możemy ustawić tryb Auto lub samemu wybrać iso i czas naświetlania zdjęcia. Dodatkowo przed wykonaniem fotografii możemy zdecydować czy po jej zrobieniu aplikacja ma otworzyć zrobione zdjęcie.
W dodatkowych ustawieniach aplikacji możemy włączyć fotografowanie seryjne, ustawić czas pomiędzy wykonanymi zdjęciami i ich ilość w jednej sekwencji.
Podsumowanie
Aparat Theta m15 firmy Ricoh to lekki, funkcjonalny aparat sferyczny, który mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom nietypowych rozwiązań technologicznych i każdemu kto chce wykonać parę oryginalnych i zaskakujących fotografii. Określiłbym Thetę jako aparat do użytku prywatnego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać ją na potrzeby biznesowe. Zdjęcia 360° mogą być sposobem na nietuzinkowe przedstawienie swojej pracy/usług.