Aparat Cardboard, czyli zdjęcia 360° z dźwiękiem
Aparat Cardboard to aplikacja dzięki, której każdy może zmienić swój telefon w aparat do wirtualnej rzeczywistości. Oznacza to, że przy jej pomocy możemy stworzyć panoramy 360° 3D połączone z nagraniem dźwięków fotografowanego otoczenia. Brzmi niewiarygodnie ? Sprawdźcie sami jak to działa.
Posiadacze telefonów z androidem mogą od teraz wykonywać panoramy 360° dostosowane do przeglądania w trybie Cardboard, czyli w wirtualnej rzeczywistości. Aby móc cieszyć się tą nową funkcją naszego smartfona, wystarczy zainstalować aplikację ze sklepu Play i wykonać przy jej pomocy zdjęcie otoczenia. Aparat Cardboard jest bardzo prosty w użyciu. Zdjęcie wykonuje się podobnie do klasycznej panoramy, z tą różnicą, że telefon trzymamy pionowo. Wydaje mi się również, że telefon musi być trzymany stabilniej i nie ma tu miejsca na tak duże odchylenia od linii fotografowania. Jeśli za bardzo poruszymy dłonią lub będziemy obracać się zbyt szybko to niestety wykonanie zdjęcia nie powiedzie się i będziemy musieli powtórzyć czynność ponownie. W każdym razie mimo tego, że zdjęcia musi zostać wykonane dokładniej to czynność ta nie jest skomplikowana i z pewnością każdy sobie z nią poradzi.
Tak jak już wspomniałem konieczna jest instalacja aplikacji, więc zacznijmy od tego ?
Kolejny krok to ustawienia. Tu możemy zadecydować o blokadzie ekspozycji oraz nagrywaniu i odtwarzaniu dźwięku wraz ze zdjęciem.
Teraz możemy już przejść do wykonania zdjęcia. Klikamy ikonkę aparatu, to uruchomi aparat i na ekranie zobaczymy obraz przed obiektywem naszego telefonu. U dołu ekranu znajdować się będą trzy ikonki: „X” – oznacza wyjście do poprzedniego menu, pomarańczowym kółkiem rozpoczniemy fotografowanie, natomiast ikonka „kreski” z prawej strony służy do włączenia/wyłączenia mikrofonu (nagrywanie dźwięku).
W prawidłowym wykonaniu zdjęcia pomogą nam instrukcje pojawiające się na ekranie. Wykonanie zdjęcia 360° rozpoczynamy od powolnego obracania zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pasek stanu pokaże nam ile jeszcze pozostało do wykonania całej panoramy, dodatkowo jeśli będziemy obracać telefon zbyt szybko to pojawi się napis „powoli”, a jeśli nie będzie go trzymać stabilnie to otrzymamy instrukcję by trzymać telefon w pionie. Jeśli mimo wszystko nie uda nam się wykonać prawidłowo zdjęcia to otrzymamy taką informację (zdjęcie poniżej). Wtedy należy rozpocząć czynność fotografowania na nowo. Z każdym wykonanym zdjęciem będziecie wchodzić wprawę i takie komunikaty z pewnością będą rzadkością ?
Po prawidłowym zarejestrowaniu zdjęcia możemy je obejrzeć w goglach wirtualnej rzeczywistości. Klikamy ikonkę gogli, sprawdzamy czy konfiguracje odpowiada goglom, które posiadamy i już możemy cieszyć się sferycznym zdjęciem wykonanym samemu.
Minus aplikacji jest taki, że rejestruje ona nie pełny obraz, a tylko pas (dość szeroki), widziany na wysokości naszych oczu. Góra i dół są zamazane.
Mimo tego oglądanie takiej panoramy 360° poprzez gogle do VR daje świetny efekt. Jeśli dodamy do tego dźwięki nagrane podczas fotografowania danej przestrzeni to uzyskujemy wspaniały materiał do przeglądania w wirtualnej rzeczywistości angażujący zarówno zmysł wzroku jak i słuchu.
Ciekawostką jest fakt, iż wyświetlany obraz jest obrazem 3D, co oznacza że widzimy głębie – dla każdego oka wyświetlane jest zdjęcie pod delikatnie innym kątem.