Moje doświadczenie z marką Bobo VR nie było ostatnio zbyt pozytywne. Testowany poprzednio model Z3 to jeden z najbardziej nieudanych produktów VR jaki miałem okazje używać. Czy marka wyciągnęła wnioski, a nowy model Z4 pozytywnie zaskoczy? Zaczynamy…


Get Adobe Flash player

BOBOVR Z4 to gogle do wirtualnej rzeczywistości wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Gogle wyglądają bardzo dobrze. Biało-czarna konstrukcja z zastosowanymi srebrnymi wstawkami tworzy profesjonalnie wyglądający headset VR. Gogle ważą 419 gram i posiadają zintegrowane słuchawki oraz przycisk pojemnościowy.

waga dół gogli

Gogle posiadają elastyczne boczne opaski oraz opaskę przechodzącą przez górną część głowy. Połączone są ze sobą elementem wykonanym z materiału skóropodobnego, który podczas użytkowania kompletnie nie przeszkadza. W górnej części głowy znajduje się elastyczna opaska oraz plastikowy krążek z umieszczonym napisem BOBOVR. Na odwrocie tego krążka umieszczona jest miękka poduszka dbająca o nasz komfort użytkowania. Nie jestem do końca przekonany czy zastosowany przez producenta krążek ma jakiekolwiek praktyczne zastosowanie czy jest to tylko element dekoracyjny. Zauważyłem, że górną opaskę można regulować za pomocą rzepów tylko, gdy gogle są ściągnięte z naszej głowy, ponieważ rzep znajduje się w dolnej części, szczerze mówiąc to trochę utrudnia dostosowanie opasek do naszej głowy. Krążek jest zamocowany do gogli za pomocą krótkiej opaski na rzep, niestety musiałem obrócić pasek tak, aby rzep był u góry w innym przypadku ostre krawędzie rzepów podrażniały mi czoło. Na szczęście czynność tą można wykonać samemu w kilka sekund, a momentalnie dużo lepiej użytkuje się gogle.

łączenie opasek plastik na czoło sposób regulacji górnej opaski na czoło zmiana górnej opaski

Gogle BOBOVR Z4 posiadają miękką i wygodną wyściółkę, wykończoną polarowym materiałem. Mimo sporej wagi gogli komfort użytkowania jest naprawdę bardzo wysoki. Gogle posiadają defekt w postaci źle zaprojektowanego wycięcia na nos – jest on stanowczo za mały, przez co konstrukcja dotyka naszego nosa, co potrafi strasznie denerwować, na szczęście zastosowana gąbka wyściółki jest bardzo gruba, co powoduje, że nasz nos aż tak bardzo nie „spłaszcza się”. Gogle posiadają przycisk pojemnościowy, który działa naprawdę bardzo dobrze. Przycisk umieszczony jest na dolnej części gogli, po wciśnięciu przycisku specjalny gumowy element umieszczony na przedziałce oddzielającej ekran, wysuwa się dotykając ekranu naszego telefonu. Przycisk w moim przypadku działa bez najmniejszych problemów.

wyściółka wgłębienie na nos przycisk pojemnościowy przycisk pojemnościowy

Montaż telefonu

Mocowanie telefonu w goglach BOBO VR Z4 jest naprawdę świetne. Gogle posiadają otwieraną na zawiasach półprzeźroczystą klapkę, która posiada blokadę maksymalnego otwarcia wynoszącą około 40°. Aby otworzyć klapkę wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na górnej części gogli, a klapka otworzy się sama. Telefon kładziemy na specjalnych podstawkach, które możemy odpowiednio wyregulować pod swój smartfon, aby nie trzeba było za każdym razem centrować ekranu. Cała wewnętrzna część gogli pokryta została miękką mikrogumką chroniącą nasz telefon przed porysowaniem, dodatkowo zastosowano cztery wypukłe gumki antypoślizgowe. Zamykając klapkę nasz telefon jest dopychany do konstrukcji za pomocą specjalnego odginającego się na blaszkach ramienia, które również zostało pokryte mikrogumą. Po zamknięciu klapki nasz telefon bezpiecznie trzyma się konstrukcji i nawet przy gwałtownych ruchach głowy nie przesunie się. Klapka posiada otwory odprowadzające ciepło na zewnątrz oraz umożliwiające podłączenie kabli do telefonu. Osobiście uważam, że sposób montażu jest naprawdę genialny.

sposób otwierania klapki przycisk otwierający klapkę w goglach klapka podstawki na telefon BOBOVR Z4 zamknięta klapka

Słuchawki

Gogle BOBOVR Z4 odróżniają się tym, że posiadają zintegrowane na stałe stereofoniczne słuchawki. Podłączenie słuchawek odbywa się za pomocą kabla umieszczonego w miejscu montażu telefonu. Kabel z wyjściem na słuchawki umieszczony jest w specjalnie zaprojektowanym rowku. Kabelek jest bardzo krótki bo ma zaledwie 6 cm, taka długość jest w zupełności wystarczająca w przypadku telefonów, które posiadają gniazdo słuchawek w górnej części, natomiast nie uda nam się podłączyć kabla w przypadku modelu telefonu posiadające gniazdo słuchawkowe w dolnej części, w takim przypadku jedynym ratunkiem będzie dokupienie specjalnej przedłużki.

kabelek audio podłączony kabelek od słuchawek

Słuchawki są umieszczone na regulowanych prowadnicach. Na słuchawkach zastosowano miękkie gąbki wygłuszające, które bardzo dobrze układają się do ucha. Jakość dźwięku z słuchawek jest naprawdę bardzo wysoka. Wyraźnie słychać wysokie jak i niskie tony. Na chwile obecną nie umiem nic więcej na ten temat napisać, ponieważ nie posiada doświadczenia w tej kwestii, pierwszy raz spotykam się z headsetem VR, który posiada własne słuchawki, dlatego nie mam porównania i nie potrawie ich ocenić, mimo to osobiście bardzo podoba mi się jakość dźwięku.

ramie słuchawek gąbka słuchawek

Po podłączeniu słuchawek do naszego telefonu mamy możliwość sterowania głośnością za pomocą umieszczonego w dolnej części gogli przycisku (VOL +/-). Osobiście bardzo podoba mi się to rozwiązanie.

przycisk zgłaśniania i ściszania głośności słuchawek

Optyka

Gogle BOBOVR Z4 posiadają duże dwuwypukłe soczewki o użytkowej średnicy 40 mm. Soczewki są dość dobrej jakości, posiadają szeroki punkt ostrego obrazu co oznacza, że obraz jest ostry na dużej powierzchni soczewki, lecz przy samej krawędzi obraz rozmywa się, mimo to jestem zadowolony z efektu.

soczewki rozmiar soczewek

Soczewki można regulować na boki za pomocą pokrętła umieszczonego na górnej części gogli. Możliwe jest również regulowanie głębokości soczewek, inaczej mówiąc odległości soczewki od ekranu naszego telefonu za pomocą pokręteł umieszczonych na bocznej części gogli.

pokrętło do regulacji soczewek na boki pokrętło do regulacji ostrości obrazu

Konstrukcja w miejscu przykładania twarzy do gogli jest bardzo wąska, ponieważ wynosi 110 mm szerokości, dlatego raczej niemożliwe jest użycie gogli w okularach korekcyjnych.

Soczewki są dość mocno oddalone od naszych oczu, ale ich duża średnica w jakimś stopniu rekompensuje ten błąd, mimo to szerokość widzianego obrazu jest naprawdę bardzo duża. Odległość soczewek od telefonu jest stosunkowo niewielka, co pozytywnie wpływa na lepszy wynik FOV. Horyzont widzianego obrazu jest naprawdę imponujący – zanurzenie w wirtualnym świecie jest bardzo głębokie, gdyby tylko udało się przybliżyć soczewki bliżej oka byłoby bezkonkurencyjnie.

Pełne FOV uzyskamy już przy telefonach z wyświetlaczem 5.2” – jest to na chwilę obecną naprawdę świetny wynik.

Podsumowanie

Gogle wirtualnej rzeczywistości BOBOVR Z4 to produkt wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Gogle wyglądają bardzo dobrze i posiadają bardzo przemyślany, wygodny oraz bezpieczny sposób montażu telefonu. Sprzęt wyróżnia się tym, że posiada zintegrowane słuchawki audio z możliwością regulacji głośności. Oprócz tego gogle posiadają przycisk pojemnościowy, który działa naprawdę świetnie. Okulary mimo swojej niemałej wagi oraz za małego wycięcia na nos, które może denerwować są naprawdę bardzo wygodne w użytkowaniu. Użyte soczewki dają bardzo szerokie pole widzenia. Poprzednie modele BOBOVR były delikatnie mówiąc nie przemyślane 🙂 tym razem producent wyciągnął wnioski i stworzył naprawdę świetny produkt. Na chwile obecną są to moje ulubione gogle VR. Jak najbardziej polecam gogle BOBOVR Z4.

Ocena produktu

  • Komfort użytkowania
  • Jakość wykonania
  • Montaż telefonu
  • Optyka
  • Cena

Gdzie kupić?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tych gogli, poniżej podaje Ci link do sklepu:

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]