Okulary VR Fold to jedne z ciekawszych plastikowych gogli do wirtualnej rzeczywistości w cenie do 40 zł, jakie miałem okazje testować. Interesujący pomysł na minimalistyczną, składaną konstrukcję. Solidne wykonanie, mała waga i futurystyczny wygląd tworzą z tego produktu bardzo fajny gadżet, który możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.


Get Adobe Flash player

 

Testowane okulary najbardziej wyróżniają się swoją budową – po złożeniu są bardzo małe, więc możemy je włożyć, np. do schowka w samochodzie, do kieszeni czy do naszej torby. Rozmiar gogli jest ich największą zaletą. Możemy zabrać je wszędzie, bo z pewnością nie będą nam przeszkadzać. Są bardzo lekkie, więc nie poczujemy różnicy w wadze naszego bagażu. Poniżej porównanie wymiarów telefonu Motorola Moto X (5,2 „) oraz wspomnianych złożonych gogli.

vr fold porownanie

Składanie i rozkładanie produktu VR Fold jest dziecinnie proste. Wystarczy rozsunąć na boki klapki, na których umieszczone są soczewki oraz rozstawić specjalne „zaślepki”, służące jako boki okularów. Mają one ograniczyć dostęp światła i w ten sposób zwiększyć efekt immersji, czyli zatapiania się w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto w okularach zostały umieszczone soczewki o średnicy 42 mm z możliwością ustawienia ich rozstawu, dzięki czemu spersonalizujemy je pod własne potrzeby. Dostosowanie położenia soczewek jest wygodnie i nieproblematyczne, choć chciałbym zaznaczyć, że musimy tę czynność wykonać dla każdej z soczewek z osobna – nie są one połączone w synchroniczny układ.

soczewka vr fold

Po umieszczeniu telefonu w okularach możemy wyregulować jego położenie względem soczewek (góra / dół) oraz przybliżyć lub oddalić go od oczu. W ten sposób dostosujemy ten sprzęt pod wymiary naszego smartfona oraz uzyskamy odpowiednią ostrość obrazu.

kreska vr fold

Ze względu na uproszczoną konstrukcję, gogle VR Fold użytkujemy trzymając je w dłoniach i niestety nie ma możliwości doczepienia do nich opaski na głowę. Jednak według naszej opinii ten produkt nie potrzebuję opasek, aby był ciekawy i warty zainteresowania.

Gogle są zaczepiane do smartfonu, utrzymując na nim całą konstrukcję, dlatego należy pamiętać, by trzymać telefon, a nie same gogle. W innym przypadku telefon może nam się wysunąć ze specjalnego zaczepu i upaść na ziemię.

Podobnie jak w przypadku zestawów typu Google Cardboard, sprzętu można używać bez względu na to czy posiadamy smartfona z systemem Android, czy też z iOS. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że powinniśmy posiadać żyroskop oraz akcelerometr. Magnetometr w przypadku tych okularków nie jest wymagany ze względu na to, że nie korzystają one z przycisku w postaci magnesu. Aby przełączyć się pomiędzy aplikacjami lub kliknąć jakiś przycisk w aplikacji VR wystarczy, że użyjemy naszej ręki. Konstrukcja jest otwarta, więc nie ma tu problemu z przeciskaniem palca przez dolną szczelinę – mamy swobodny dostęp do ekranu, dzięki temu łatwo klikniemy w wyświetlacz w razie potrzeby.

Użytkowanie ze smartfonem

Instrukcja użytkowania wygląda podobnie jak dla innych gogli VR współpracującymi ze smartfonami. Włączamy interesującą nas aplikację wirtualnej rzeczywistości, wkładamy telefon do gogli i tu należy zwrócić uwagę na to, by plastikowa przedziałka znalazła się w miejscu, w którym nasz ekran jest dzielony na pół – na poniższym zdjęciu jest to biała linia na środku ekranu. Przedziałka powinna zrównać się z tą białą linią.

kreska vr fold2

 

Gdy już wykonaliśmy tę czynność możemy dostosować odległość telefonu od soczewek, ich rozstaw i wysokość ekranu. Patrząc przez soczewki przesuwamy specjalnym suwakiem do tyłu i do przodu. Optymalne ustawienie uzyskujemy wtedy, gdy ostrość obrazu jest największa. Ułożenie telefonu w pionie (góra / dół) dostosowujemy tak, by znajdował się on na środku pola widzenia. A rozstaw soczewek jest poprawny, gdy patrząc przez nie nie czujemy „efektu zeza”.

Niestety produkt ten nie jest idealnie dopracowany. Nawet po zamieszczeniu w nim telefonu o dużej przekątnej ekranu, widoczne są plastikowe boki okularów co psuje efekt immersji i tracimy częściowo możliwość zatopienia się w wirtualnej rzeczywistości. Patrzmy jednak realnie, sprzęt ten nie jest profesjonalnym produktem do przedstawiania VR. Jest to bardzo ciekawy „turystyczny” gadżet, który może umożliwić doświadczenie wirtualnej rzeczywistości. Nie uzyskamy tu tak pełnego efektu zanurzenia jak w GearVR, lecz za tą cenę nie sposób oczekiwać tego samego.

Podsumowanie

VR Fold to świetny sprzęt do pokazania komuś na czym polega wirtualna rzeczywistość. Może to być również bardzo ciekawy gadżet promocyjny. Pomimo dość solidnego wykonania, fajnego wyglądu i lekkiej konstrukcji, nie daje on poczucia całkowitego przeniesienia się do wirtualnego świata i oderwania się od rzeczywistości ze względu na wąski horyzont obrazu (FOV), co jest dość dużą wadą. Jednak za cenę 39 zł trudno będzie odnaleźć podobny sprzęt, który zapewni odpowiednią immersję.

Jeśli nie chcesz wydać na gogle VR więcej niż 50 zł a jednocześnie otrzymać produkt, który bez problemu złożysz i schowasz do szafki lub weźmiesz ze sobą na spotkanie ze znajomymi to polecam zakup właśnie tego produktu 😉

Gdzie kupić?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem gogli VR, poniżej podaje Ci link do sklepu:

Ocena produktu

  • Komfort użytkowania
  • Jakość wykonania
  • Montaż telefonu
  • Optyka
  • Cena
3.2
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]