Ostatnio na blogu przeprowadziłem dla Was test gogli VR BOX, okazało się, że Modecom FreeHANDS MC-G3DP to jest dokładnie ten sam produkt tyle, że obrandowany marką Modecom. Produkt ma te same wady oraz zalety co gogle VR BOX.


Get Adobe Flash player

 

Zdecydowałem, że przeprowadzę wnikliwy test gogli firmy Modecom oznaczone modelem FreeHANDS MC-G3DP dlatego ucieszyłem się w momencie, gdy dotarła do mnie paczka właśnie z tym sprzętem. Po otwarciu pudełka i wyciągnięciu gogli bardzo się zdziwiłem, ponieważ ujrzałem dobrze mi znaną konstrukcję, którą kilka dni wcześniej testowałem. Jak się okazuję gogle Modecom FreeHANDS to dokładnie ten sam produkt co VR BOX. Jedyne co je różni to wygląd przedniego panelu oraz sposób odsłaniania miejsca na kamerę, cała reszta jest bez zmian.

Gogle Modecom FreeHANDS MC-G3DP to na pierwszy rzut oka świetnie wyglądający produkt. Solidna oraz dokładnie wykonana obudowa to naprawdę wielka zaleta tego sprzętu. Gogli można używać również jako sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości (AR), ściągając plastikowy panel i odsłaniając w ten sposób kamerę w naszym smartfonie. Rozwiązanie Modecom jest w tym przypadku gorszę od VR BOX ze względu na to, że panel nie jest przesuwany lecz odłączany. Ściągając panel musimy uważać na paznokcie, ponieważ jest dość mocno przymocowany, a aby odłączyć element, musimy podważyć go z zewnętrznej prawej strony.

ściągana klapka Modecom FreeHANDS MC-G3DP

Jak można wyczytać z dołączonej do zestawu instrukcji, gogle posiadają duże 42mm soczewki. Sprzęt można w bardzo łatwy sposób dopasować do swojej twarzy, regulując soczewki na boki, w ten sposób uzyskujemy lepszy obraz. Ciekawostką o której wspomniałem również podczas testu VR BOX jest to, że regulować można głębokość soczewek, zmieniając ostrość widzianego obrazu. Jak dla mnie nie ma to sensu, ponieważ soczewki mają ustaloną ogniskową więc punk największej ostrości może być tylko jeden, a zmiana odległości soczewki od naszego wyświetlacza telefonu względem ustalonej wartości ogniskowej soczewki, zawsze będzie zmniejszało ostrość obrazu, więc po co jest ta regulacja? Pewnie dla dodatkowego bajeru.

Gogle posiadają miękką lecz dość szorstką gąbkę wokół rantu, do którego przykładamy twarz. Całość podczas użytkowania jest dość wygodne lecz mam wrażenie, że po dłuższej zabawie mogłoby podrażnić czoło. Niedopracowane jest natomiast wgłębienie pod soczewkami. W moim przypadku konstrukcja opierała się na nosie. Co prawda, z początku nie jest to odczuwalne ale już po kilku minutach zaczyna pojawiać się dyskomfort.

soczewki Modecom FreeHANDS MC-G3DP

Zestaw Modecom FreeHANDS MC-G3DP posiada 3 opaski, dwie boczne oraz jedna przechodząca przez górną część naszej głowy. Gogle mimo swojej dość sporej wagi, dzięki opaskom dość stabilnie leżą na naszej głowie. Zestaw VR posiada wysuwaną podstawkę, do której przymocowywany jest telefon. Niestety sposób montażu smartfonu jest bardzo niepraktyczny i uciążliwy. Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji obsługi musimy przykleić znajdujące się w zestawie 3 gumowe separatory, w ten sposób nie dojdzie do niekontrolowanego wciśnięcia klawiszy VOL na naszym telefonie. Rozwiązanie to w jakimś stopniu będzie się sprawdzać, ale w przypadku jednego modelu telefonu, jeżeli postanowimy użyć zestawu z innym smartfonem to prawdopodobnie napotkamy problem złego rozstawiania separatorów.

podstawka pod telefon

Wielkim rozczarowaniem w tych modelach gogli jest bardzo wąski kąt widzenia obrazu. Przy tak słabych parametrach nie jesteśmy wstanie zanurzyć się w wirtualnym świecie. Wrażenie jakbyśmy oglądali telewizor, jest niewystarczające dla sprzętu VR. Patrząc przez soczewki, horyzont obrazu powinien być bardzo szeroki, lecz w przypadku Modecom FreeHANDS MC-G3DP niewykorzystane jest jakieś 20-30% powierzchni, to straszny i dyskwalifikujący wynik.

Podumowanie

Gogle Modecom FreeHANDS to sprzęt tego samego typu co VR BOX. Zestaw ten pod względem jakości wykonania jest świetny lecz sposób montażu telefonu oraz zastosowana optyka to jedno wielkie nieporozumienie. Gogle do wirtualnej rzeczywistości kupujemy jednak po to, by przynieść się w wirtualny świat, niestety nie uda nam się poczuć potencjału technologii VR dzięki testowanym goglom, ze względu na bardzo wąski kąt obrazu. Z wielkim żalem muszę odradzić zakup tych gogli. Mam nadzieję, że producenci zaczną bardziej zwracać uwagę na zastosowaną optykę w swoim sprzęcie i kolejne modele gogli do wirtualnej rzeczywistości będą miały lepszy poziom immersji, który jest najbardziej istotnym elementem w VR.

Cieszę się, że kolejna dość popularna firma jaką jest Modecom, wprowadziła na rynek sprzęt VR, lecz tym modelem gogli raczej szału nie zrobią. Przykro mi, ale nie polecam!

Ocena produktu

  • Komfort użytkowania
  • Jakość wykonania
  • Montaż telefonu
  • Optyka
  • Cena
2.8

Recenzje polecanych produktów VR

Polecamy również naszą wideo recenzję gogli

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]