Mini gamepad bluetooth


Get Adobe Flash player

Ten kontroler pełni w zasadzie bardzo podobne funkcje jak opisany przeze mnie PAD Bluetooth. Jest on zdecydowanie mniejszy niż wymieniony wcześniej joystick. Posiada 6 przycisków. W porównaniu do testowanego wcześniej PADA Bluetooth brakuje mu 2 górnych, których używamy w trybie VR, ale przy tych wymiarach urządzenia mogłyby tylko przeszkadzać. Sprzęt jest dostosowany do pracy w trybie gamepad (trzymany w obu dłoniach) oraz w trybie kontrolera (sterowanie jedną dłonią). Z boku zamiast przełącznika systemowego (android/ iOS) znajduje się przełącznik trybu gamepad/myszka.

waga pada grubosc pada szerokosc pada dlugosc pada

Urządzenie ma małe wymiary: 73x31x15 [mm] i jest lekkie, waży zaledwie 15 g. Moim zdaniem ten pad powinien być troszkę większy. Ta smukła konstrukcja jest jednocześnie zaletą i wadą. Pad nie ciąży w ręce, ale gdyby był troszkę większy to pewniej leżałby w dłoni.

Pad wyposażony jest w moduł łączności bluetooth 3.0 i aby móc nim sterować, należy go sparować ze smartfonem. Aby to zrobić włączamy bluetooth na telefonie, wyszukujemy urządzenia na liście dostępnych urządzeń bluetooth i parujemy go z naszym smartfonem.

Na kontrolerze znajduje się dioda i gałka do sterowania.

Sprzęt ten zasilany jest wbudowaną baterią ładowaną przez kabel USB. Warto zaznaczyć, że wg informacji producenta jedno ładowanie powinno starczyć na 20 h pracy z urządzeniem.pad3pad1ladowanie pada

Z tyłu znajdziemy przycisk reset, w razie gdyby urządzenie przestało poprawnie działać. Może to być lekko niepokojące, że producent założył przydatność takiego przycisku. Gdy to zobaczyłem pomyślałem, że problem z zawieszaniem się pada będą dość częste jednak podczas testów ani razu nie musiałem używać tego przycisku, bo pad działał poprawnie 😉 więc spokojnie, jest to tylko dodatek, a nie przycisk, którego będziemy używać co chwilę.

Pad działa ze smartfonami z systemem android oraz iOS. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy instrukcje, w której wymienione są sposoby przełączania się miedzy różnymi trybami oraz funkcje jakie pełnią poszczególne przyciski.

Budowa

guzki w padzie

Specjalny otwór w obudowie pozwoli na przywieszenie pada np. do kluczy, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Łączenie

Gdy urządzenie jest zesparowane z jakimś smartfonem możliwe jest samoczynne łączenie pada z telefonem przy włączaniu. Aby połączyć go z innym smartfonem należy najpierw rozłączyć go na poprzednim telefonie (rozłączanie par urządzeń bluetooth).

Aby Pad łączył się poprawnie z urządzeniami w systemie android należy go włączyć przytrzymując jednocześnie „a”(najpierw) oraz „START”. Jeśli pad uruchomiony został pod system android to dioda standardowo święcić się będzie na niebiesko, a w przypadku słabej baterii – na czerwono.

Aby Pad łączył się poprawnie z urządzeniami w systemie IOS należy go włączyć przytrzymując jednocześnie „iOS”(najpierw) oraz „START”. Jeśli pad uruchomiony został pod system iOS to dioda standardowo święcić się będzie na czerwono, a w przypadku słabej baterii – na niebiesko. Nazwa pada powinna się zmienić na „Gamepad_IOS”.

Po aktualizacji iOS pad działa tylko z systemem android.

Przy uruchomieniu pada SAMYM przyciskiem „START” włączy się on w ostatnim zapamiętanym ustawieniu. Aby zmienić ustawienie na system android lub IOS, należy postępować wg instrukcji powyżej, czyli poprzez uruchomienie z wciśniętym przyciskiem „a” + „START” lub „iOS” + „START”.

Włączanie różnych trybów

Przejście w tryb muzyka:

 1. Przełącznik na ‘KEY’
 2. Włączenie urządzenia poprzez przytrzymanie przycisku START przez 2-3 sek.
 3. Sparowanie urządzenia ze smartfonem

(Lista bluetooth -> Wyszukanie Gamepad’a -> Połączenie)

 1. Przytrzymanie (1-2 s) przycisku „a” oraz „START” – jednocześnie.

W tym trybie przyciski mają następujące funkcje:

tryb muzyki, funkcje guzikow

Przejście w tryb „myszki” (sugerowane do VR):

 1. Przełącznik na ‘KEY’
 2. Włączenie urządzenia poprzez przytrzymanie przycisku START przez 2-3 sek.
 3. Sparowanie urządzenia ze smartfonem

(Lista bluetooth -> Wyszukanie Gamepad’a -> Połączenie)

 1. Przytrzymanie (1-2 s) przycisku „X” oraz „START” – jednocześnie.

W tym trybie przyciski mają następujące funkcje:

tryb myszki, funkcje guzikow

Dodatkowo z boku pada znajduję się przełącznik na tryb gamepad:

Tryb gamepad:

 1. Przełącznik na ‘GAME’
 2. Włączenie urządzenia poprzez przytrzymanie przycisku START przez 2-3 sek.
 3. Sparowanie urządzenia ze smartfonem

(Lista bluetooth -> Wyszukanie Gamepad’a -> Połączenie)

Jeśli menu umożliwia poruszanie się po ikonkach przy pomocy joystick’a, to w takim przypadku przycisk „a” służy jako wstecz, a przycisk „x” jako zatwierdzanie.

Po włączeniu pad wyłączy się automatycznie po 5 min. jeśli nie połączymy go z żadnym urządzeniem lub po 60 min. jeśli połączymy go, ale nie wykonamy żadnej czynności.

Podsumowanie

Urządzenie nie jest super wygodne przy pracy w trybie single hand, ale mimo wszystko można się do niego przyzwyczaić. Sprzęt działa sprawnie i jest intuicyjny. Z pewnością wykorzystamy go nie tylko do aplikacji VR, ale również do kontrolowania innych funkcji smartfona. Szczególnie ciekawy jest tryb muzyczny 😉 W tej cenie nie ma lepszego produktu, choć jeśli macie zamiar intensywnie używać pada nie tylko do VR, a np. do gier to rozważcie zakup czegoś z wyższej półki. Jeśli jednak ma on Wam służyć głównie zamiast przycisku na goglach do wirtualnej rzeczywistości to nie ma lepszego wyboru niż ten produkt. Nie ma sensu przepłacać i kupować drogich kontrolerów do smartfona jeśli ten sprzęt za 35 zł spełni Wasze oczekiwania.

Instrukcja jak skonfigurować pad pod VR

Ocena produktu

Gdzie kupić?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem gogli VR, poniżej podaje Ci link do sklepu:

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]