Baofeng to chińska marka, która stworzyła kilka modeli gogli do wirtualnej rzeczywistości, tym razem testuje Mojing XD, niestety tak samo jak w przypadku poprzednich ich produktów, również ten posiada znaczące wady.


Get Adobe Flash player

Gogle VR Baofeng Mojing XD to sprzęt wykonany z tworzywa sztucznego. Odróżniają się od konkurencyjnych modeli przede wszystkim designem oraz sposobem montowania telefonu. Producent podaje, że gogle można zakupić w różnych kolorach, w tym przypadku do wyboru mamy kolor biały, różowy, żółty i niebieski. Opływowy kształt gogli sprawia, że wyglądają nowocześnie. Niestety Mojing XD mają dość małe wycięcie na nos, na szczęście w tym przypadku sytuacje ratuje zastosowana wyściółka, która została tak zaprojektowana, że cała twarz jest dość daleko od konstrukcji, co prawda nasz nos opiera się na twardych elementach, co strasznie przeszkadza, ale przynajmniej nie powoduje bólu jak w przypadku innych modeli tego producenta.

Przedni panel Wycięcie na nos

Gogle są bardzo lekkie, ważą zaledwie 282 gramy. Zastosowano w nich boczne i górne elastyczne opaski na głowę. Górną opaskę przymocowuje się do bocznych przy pomocy specjalnego klipu. Niestety niejednokrotnie podczas zakładania gogli na głowę zaczep odpinał się oraz przesuwał na boki. Szczerze powiedziawszy wole solidne (bardziej masywne) połączenie opasek niż mały, ale niestabilny klip.

waga opaska opaska

Okulary zostały wyposażone w wygodną, miękką wyściółkę wykończoną polarowym materiałem. Poza strasznie denerwującym wycięciem na nos, użytkowanie jest wygodne nawet podczas dłuższej zabawy. Boczne ścianki gogli posiadają otwory (wywietrzniki) po to, aby na soczewkach nie osadzała się para. Otwory zostały zasłonięte delikatnym, oddychającym materiałem, który nie przepuszcza światła. Podczas testu soczewki nie parowały, także wywietrzniki spełniają swoją funkcję prawidłowo. Wyściółka posiada giętkie ścianki co umożliwia użycie gogli w okularach korekcyjnych.

wyściółka wywieczniki

Mocowanie telefonu w goglach Baofeng Mojing XD jest inne w porównaniu do poprzednich modeli. Zamiast otwieranej na zawiasach klapki zastosowano element mocujący, który stanowi integralną część konstrukcji obudowy. W wewnętrznej części elementu dociskającego wstawiono gumową poduszkę, która uniemożliwia przesuwanie telefonu. Element dociskający jest bardzo sztywny więc trudno, a wręcz nie możliwe jest go odchylić, aby ułatwić sobie wsunięcie telefonu do gogli. Podczas wsuwania, element bardzo mocno dociska nasz telefon do ścianek. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre elementy ścianki nie są zabezpieczone mikrogumkami, podczas wsuwania nasza obudowa telefonu oraz ekran z dość dużą siłą ociera o twarde, chropowate elementy gogli co może spowodować trwałe ślady i porysowania. Osobiście nie podoba mi się ten sposób montażu, ponieważ nie jest wygodny, a ponadto wkładając do niego smartfon trzeba być nadwyraz ostrożnym.

mikrogumki klip z boku klip mocujący mikrogumki przy montażu montowanie telefonu montowanie telefonu

Optyka

Gogle do wirtualnej rzeczywistości Baofeng Mojing XD posiadają soczewki o widocznej średnicy 31 mm. Soczewki nie są idealne, ale nie zniekształcają aż tak bardzo obrazu na krawędziach. Soczewki umieszczone są daleko od ekranu naszego telefonu przez co widzimy wewnętrzne ścianki gogli na bokach, co w ostateczności powoduje tzw. efekt tunelu, w tym przypadku bardzo głębokiego tunelu ;). Soczewki można regulować na boki za pomocą umieszczonych na dolnej części suwaków. Konstrukcja gogli jest tak zaprojektowana, że nasze oczy są umieszczone dość daleko od soczewek co jeszcze bardziej zmniejsza horyzont widzianego obrazu.

regulowane soczewki średnica soczewek 31mm

FOV (szerokość widzianego obrazu)

Horyzont widzianego obrazu w goglach Baofeng Mojing XD jest bardzo wąski, ze względu na źle zaprojektowaną konstrukcję produktu. Według naszych wyliczeń kąt widzianego obrazu dla maksymalnej wartości wynosi 33°. Czarna ramka i mały ekran nie jest wstanie pochłonąć nas w pełni w wirtualnej rzeczywistości.

schemat FOV

Przy ustalaniu wartości FOV bierzemy pod uwagę przybliżoną odległość oka od ekranu telefonu, a nie tylko odległość telefonu od soczewki. Dodatkowo sprawdzamy jak zmienia się wartość FOV w przypadku różnych wielkości wyświetlaczy.

Podsumowanie

Gogle wirtualnej rzeczywistości Baofeng Mojing XD to sprzęt o nowoczesnym designie. Posiada wygodną wyściółkę dbającą o nasz komfort użytkowania, lecz bardzo małe wycięcie na nos sprawia, że przez cały czas będziemy czuć twardy element gogli, co strasznie drażni i powoduje, że nie można poczuć głębszego zanurzenia w VR. Dyskwalifikująca dla gogli jest źle zaprojektowana konstrukcja, która znacząco zwęża szerokość widzianego obrazu oraz bardzo niepraktyczna metoda montażu telefonu, która może trwale porysować nam obudowę. Uważam, że nie warto kupować tego modelu gogli.

Ocena produktu

  • Komfort użytkowania
  • Jakość wykonania
  • Montaż telefonu
  • Optyka
  • Cena
2

Gdzie kupić gogle VR ?

Check

Check

Polecane produkty VR

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]