Jak korzystać z YouTube 360 ?

Filmy sferyczne na YouTube to jedne tych rzeczy, które należy sprawdzić posiadając gogle happyVR. Przygotowaliśmy specjalny poradnik odnośnie wyszukiwania i odtwarzania filmów 360 na YT. Poradnik dostępny TUTAJ.

Co to jest wirtualna rzeczywistość ?

Wirtualna rzeczywistość jest to technologia, która pozwala poczuć się jakbyśmy znaleźli się w zupełnie innym miejscu lub przenieśli się do innej rzeczywistości. Umożliwia ona oglądanie danego miejsca w sposób, w jaki patrzymy na normalną rzeczywistość. Możemy się obracać, patrzeć w górę/ w dół. Dokładnie tak jak w prawdziwym świecie, jeśli chcemy zobaczyć co znajduje się za nami to się obracamy – tak samo działa wirtualna rzeczywistość 🙂 Dzięki temu mamy poczucie oderwania się od prawdziwego świata.

Jak wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość ?

Aktualnie większość treści produkowanych w tej technologii służą rozrywce i zabawie. Są to głównie gry lub filmy sferyczne np. nagranie z koncertu. Mniejszą grupę projektów wirtualnej rzeczywistości stanowią te skierowane na edukację, praktyczne zastosowanie w biznesie (dodatkowy kanał sprzedaży) czy nawet medycynę.

Jak działa wirtualna rzeczywistość w goglach happyVR/Google Cardboard ?

Istnieje wiele urządzeń pozwalających na doświadczenie wirtualnej rzeczywistości. Urządzenia można podzielić na dwa typy: gogle oraz akcesoria/dodatki do gogli.

Gogle

Gogle są dla tej technologii jak monitor dla komputera, bez nich nie doświadczymy działania wirtualnej rzeczywistości. Istnieje już wiele różnych typów gogli, wśród najpopularniejszych wymienić można: OculusRift, HTC Vive, Playstation VR, Samsung Gear VR oraz Google Cardboard – na których chciałbym się skupić.

Gogle typu “Google Cardboard” to w zasadzie karton wycięty ze specjalnego szablonu, wyposażony w odpowiednie soczewki, rzepy, magnes i tag NFC.

Zasada działania jest prosta. Umieszczenie telefonu w odpowiedniej odległości od soczewek sprawia, że po przyłożeniu gogli do oczu otrzymujemy efekt 3D. Efekt ten uzyskujemy tylko przy wyświetlaniu specjalnie przygotowanych aplikacji, których jest już całkiem sporo. Dodatkowo, gdy przyłożymy gogle do oczu i zaczniemy się obracać, obraz na ekranie naszego telefonu również zacznie się przesuwać. Poczujemy się wtedy jakbyśmy znaleźli się w zupełnie innym miejscu. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu czujników znajdujących się w smartfonie.

Zestawy do wirtualnej rzeczywistości posiadają z boku kartonika magnes. To dość zaskakujące, ale został on tam umieszczony jako przycisk. Po przesunięciu magnesu (góra-dół) nasz telefon zachowuję się jakbyśmy dotknęli ekranu. W tej funkcji wykorzystywany jest magnetometr w naszym urządzeniu, który zazwyczaj stosowany jest do funkcji kompasu.

Działanie przycisku zależne jest od posiadania tego magnetometru oraz od jego położenia w urządzeniu.

Przycisk magnetyczny jest ciekawym dodatkiem, ale nie jest on konieczny do używania aplikacji. Większość z nich zostało zaprogramowanych tak, że nie musimy używać przycisku. Wystarczy, że przez określony czas (np. 2 sek) “spojrzymy” na wybraną ikonkę, by uruchomić akcję, która ona inicjuję.

Dodatkowo gogle happyVR wyposażone są w tag NFC. Telefony, które posiadają antenę NFC (jest to ta sama technologia, którą wykorzystujemy do płatności zbliżeniowych) po przyłożeniu do tego taga uruchomią specjalną stronę, na której dostępne są przykładowe aplikacje wirtualnej rzeczywistości.

Akcesoria

Akcesoria to różnego rodzaju czujniki ruchu, rękawice lub nawet całe „kostiumy” przechwytujące ruchy naszego ciała, kontrolery/pady itp.

Każdego tygodnia powstaje nowy produkt wzbogacający technologię wirtualnej rzeczywistości o nowe możliwości.

 

Jak złożyć happyVR ?

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać po otrzymaniu naszego zestawu jest jego złożenie. Jest to dość proste i nie powinno zająć więcej czasu niż 1-3 min. Instrukcja składania nadrukowana jest na wewnętrznej stronie opakowania.

Dodatkowo zamieściliśmy na serwisie YT filmik pokazujący jak powinno wyglądać prawidłowe składanie gogli.

Czy mogę używać happyVR jeśli noszę okulary ?

Tak, gogle happyVR dostosowane są do użytkowania przez osoby noszące okulary. Wystarczy odgiąć “klapki” po bokach oznaczone symbolem okularów.

Gdzie mogę uzyskać pomoc lub odpowiedzi na pytania odnośnie gogli/ wirtualnej rzeczywistości ?

Zachęcamy do dołączenia do społeczności na G+: Cardboard & VR Polska.

Możesz również polubić naszą stronę na FB, by być na bieżąco z wiadomościami ze świata VR.

Gdzie znajduje się NFC ?

Miejsce, w którym znajduje się tag NFC zostało podpisane na goglach:

NFC na happyVR

Czy zestaw happyVR posiada pasek na głowę ?

Nie zdecydowaliśmy się na dołożenie paska do zestawu, ponieważ jak tłumaczy firma Google, trzymanie gogli w rękach zmniejsza ryzyko wystąpienia „choroby wirtualnej rzeczywistości”.

Gdy trzymamy gogle w rękach szybkość obracania głowy ograniczona jest przez szybkość obracania naszego tułowia. Dzięki temu różnice pomiędzy przesuwaniem się obrazu na wyświetlaczu, a rzeczywistym obrotem głowy nie będą tak duże i nasz mózg nie będzie ich wychwytywał (nie będziemy odczuwali dyskomfortu).