W niespełna rok po zbadaniu powierzchni Plutona przez sondę New Horizon – będącą pierwszym statkiem kosmicznym w historii, któremu udało się dokonać tak szczegółowych pomiarów – utworzono możliwość wzięcia udziału w wirtualnej wyprawie po powierzchni planety.

W lipcu 2015, po dziewięciu i pół roku podróży, sonda New Horizon przeleciała przez 12,500 km (7,800 m) powierzchni Plutona, dostarczając niesamowitych obrazów oraz przełomowych danych dotyczących relatywnie niepoznanej planety karłowatej.

W mniej niż rok później, zebrane dane posłużyły do zbudowania wirtualnej wycieczki po Plutonie, która umożliwia uczestnikom odkrywanie planety dzięki dogłębnemu i interaktywnemu filmowi 360°.

New York Times, we współpracy z Universities Space Research Association oraz Lunar and Planetary Institute, wydał materiał wideo zatytułowany: ‘W poszukiwaniu zimnego serca Plutona’. Film może zostać odtworzony na smartfonach i komputerach, a także – dla prawdziwych entuzjastów przestrzeni kosmicznej – poprzez zestawy VR.

Dobrą wiadomością jest fakt, że to dopiero część przetworzonych danych: naukowcy zdołali opracować tylko połowę obrazów i pomiarów dostarczonych przez New Horizon.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w październiku pojawią się kolejne dane dotyczące Plutona, naukowcy będą odkrywać niesamowite tajemnice planety jeszcze przez długie lata.

LINK: YouTube