Wirtualna rzeczywistość staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej firm zaczyna się nią interesować po tym jak HTC, Google, Facebook, Sony zainwestowały w VR, kolejny wielki gracz zainteresował się wirtualną rzeczywistością. Tym graczem jest Intel, który podczas wtorkowej konferencji Intel Developer w San Francisco przedstawił Project Alloy. Nowy projekt zaprezentował szef Intela Brian Krzanich, a dokładnie przedstawił gogle do VR, które zapewne maja być konkurencja dla produktów aktualnych potentatów wirtualnej rzeczywistości.

Konkurencja jest naprawdę duża i silna, a aktualnie wydaje się, że HTC i Oculus przodują jeśli chodzi o VR, już niedługo trafi do sklepów świetnie zapowiadające się PlayStation VR, które od dłuższego czasu jest reklamowane. Proste gogle typu cardboard to raczej gadżety do których potrzebujemy smartfona, żeby móc korzystać z wirtualnej rzeczywistości, a jakości i możliwości takich jak w przypadku HTC, Oculusa i PS VR nie otrzymamy.

Co ma wyróżnić Project Alloy od aktualnej konkurencji? Intel tworzy gogle, które w odróżnieniu od HTC i Oculuca nie są połączone kablem do komputera stacjonarnego oraz nie potrzebują smartfona tak jak Google Cardboard, Gear VR, czy Google Daydream. Dodatkowa mają dać tak duże możliwości jakie  w tym momencie daje HTC i Oculus. Brak kabla, który bardzo utrudnia rozgrywkę jest czymś co na pewno dałoby przewagę nad innymi produktami. Z tego co zaprezentował CEO Intela wynika, że headset będzie bardzo dobrze sobie radził bez podłączenia do systemu zewnętrznego. Dodatkowo produkt ma być jakby połączeniem urządzenia do VR i AR, dzięki technologii Intel RealSense będziemy mogli, np. zobaczyć swoje dłonie, lub fragmenty otoczenia, co zdecydowanie pozwoli uniknąć wypadków, a my będziemy mogli wchodzić w interakcję z otoczeniem, co wydaje się być bardzo interesujące. Bardzo dobra informacją jest również to, że nie będziemy musieli rozkładać po pokoju sensorów jak w przypadku innych produktów.

project alloy

Wszystko brzmi i wygląda świetnie, ale jak to będzie w praktyce będziemy musieli jeszcze długo poczekać, ponieważ Intel nie podał daty premiery. Jedynie poinformowana, że projekt w przyszłym roku ma trafić do deweloperów. Sam Project Alloy cały czas jest dopracowywany, nie zostało ujawnionych wiele szczegółów, wiemy tylko podstawy oraz to, że headset ma posiadać procesor 6 generacji Intel Core.

Fragmenty prezentacji i możliwości nowych gogli możecie zobaczyć na filmie poniżej: