Użytkownicy zestawów typu Google Cardboard (służących do współpracy ze smartfonami) często mają problem z identyfikacją kompatybilności ich telefonów z technologią wirtualnej rzeczywistości.

Jeśli chcemy wejść w wirtualną rzeczywistość przy pomocy zestawu składającego się z gogli i smartfonu, musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim nasz telefon powinien wymiarami pasować do okularów VR, z którymi chcemy go używać. Dla przykładu:

happyVR: Wyświetlacz od 4,5″ do 5,5 „; Przycisk: magnetyczny

Weebo3D: Wyświetlacz od 4,3″ do 6,5″; Przycisk: magnetyczny

Da Vinci VR: Wyświetlacz od 4,5″ do 6″; Przycisk: pojemnościowy

Samo dopasowanie wymiarów to jednak nie wszystko. Kolejnym ważnym aspektem jest system, na którym pracuje nasze urządzenie. Telefony z systemem android powinny mieć zainstalowaną wersję 4.1 (JellyBean) lub nowszą. Dodatkowo nasz telefon musi być wyposażony w odpowiednie czujniki: żyroskop i magnetometr*.

*W goglach do wirtualnej rzeczywistości zazwyczaj stosuje jeden z dwóch rodzai przycisków: magnetyczny lub przycisk pojemnościowy. Jeśli chcemy korzystać z gogli wyposażonych w przycisk magnetycznych powinniśmy upewnić się czy posiadamy magnetometr w naszych telefonie.

Sprawdź czy Twój smartfon ma żyroskop

Jeśli nie wiemy czy nasz telefon posiada czujniki, których potrzebujemy, bardzo łatwo możemy to sprawdzić przy pomocy odpowiedniej aplikacji.

EZE VR
Developer: EZELab
Price: Free

Wystarczy, że zainstalujemy aplikację EZE VR i uruchomimy ją na urządzeniu. Jej działanie jest bardzo proste. Klikamy CHECK, a aplikacja sprawdza czy sensory znajdują się w naszym smartfonie, a następnie wyświetla na ekranie odpowiednią informację.

Eze VR 1 Eze VR 2 Eze VR 3

Jeżeli nie posiadamy ani żyroskopu (gyroscope)to niestety na naszym urządzeniu nie uruchomimy poprawnie aplikacji działających w wirtualnej rzeczywistości. Magnetometr nie jest konieczny.

Żyroskop odpowiada za analizę położenia telefonu i to właśnie dzięki niemu obraz na wyświetlaczu obraca się wraz z naszym ruchem. Z kolei magnetometr wykrywa i analizuje pole magnetyczne, dlatego możliwe jest używanie przycisku magnetycznego.

W przypadku braku magnetometru musimy tylko zwrócić uwagę na to, by nasze gogle VR posiadały przycisk pojemnościowy zamiast magnetycznego.

Jeśli już jesteście pewni, że Wasz telefon będzie kompatybilny z VR’em to spokojnie możecie przejść do zakupu odpowiednich gogli. Zachęcam Was do sprawdzenia naszego działu Recenzje, w którym opisujemy nasze opinię na temat różnych modeli okularów do VR.


Sprawdź najlepsze gry do VR


Zamów dziś, zagraj już jutro !

Najlepsze gogle VR działające ze smartfonem