Użytkownicy zestawów typu Google Cardboard (służących do współpracy ze smartfonami) często mają problem z identyfikacją kompatybilności ich telefonów z technologią wirtualnej rzeczywistości.

Jeśli chcemy wejść w wirtualną rzeczywistość przy pomocy zestawu składającego się z gogli i smartfonu, musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim nasz telefon powinien wymiarami pasować do okularów VR, z którymi chcemy go używać. Dla przykładu:

happyVR: Wyświetlacz od 4,5″ do 5,5 „; Przycisk: magnetyczny

Weebo3D: Wyświetlacz od 4,3″ do 6,5″; Przycisk: magnetyczny

Da Vinci VR: Wyświetlacz od 4,5″ do 6″; Przycisk: pojemnościowy

Samo dopasowanie wymiarów to jednak nie wszystko. Kolejnym ważnym aspektem jest system, na którym pracuje nasze urządzenie. Telefony z systemem android powinny mieć zainstalowaną wersję 4.1 (JellyBean) lub nowszą. Dodatkowo nasz telefon musi być wyposażony w odpowiednie czujniki: żyroskop i magnetometr*.

*W goglach do wirtualnej rzeczywistości zazwyczaj stosuje jeden z dwóch rodzai przycisków: magnetyczny lub przycisk pojemnościowy. Jeśli chcemy korzystać z gogli wyposażonych w przycisk magnetycznych powinniśmy upewnić się czy posiadamy magnetometr w naszych telefonie.

Sprawdź czy Twój smartfon ma żyroskop

Jeśli nie wiemy czy nasz telefon posiada czujniki, których potrzebujemy, bardzo łatwo możemy to sprawdzić przy pomocy odpowiedniej aplikacji.

EZE VR
EZE VR
Developer: EZELab
Price: Free

Wystarczy, że zainstalujemy aplikację EZE VR i uruchomimy ją na urządzeniu. Jej działanie jest bardzo proste. Klikamy CHECK, a aplikacja sprawdza czy sensory znajdują się w naszym smartfonie, a następnie wyświetla na ekranie odpowiednią informację.

Eze VR 1 Eze VR 2 Eze VR 3

Jeżeli nie posiadamy ani żyroskopu (gyroscope)to niestety na naszym urządzeniu nie uruchomimy poprawnie aplikacji działających w wirtualnej rzeczywistości. Magnetometr nie jest konieczny.

Żyroskop odpowiada za analizę położenia telefonu i to właśnie dzięki niemu obraz na wyświetlaczu obraca się wraz z naszym ruchem. Z kolei magnetometr wykrywa i analizuje pole magnetyczne, dlatego możliwe jest używanie przycisku magnetycznego.

W przypadku braku magnetometru musimy tylko zwrócić uwagę na to, by nasze gogle VR posiadały przycisk pojemnościowy zamiast magnetycznego.

Jeśli już jesteście pewni, że Wasz telefon będzie kompatybilny z VR’em to spokojnie możecie przejść do zakupu odpowiednich gogli. Zachęcam Was do sprawdzenia naszego działu Recenzje, w którym opisujemy nasze opinię na temat różnych modeli okularów do VR.


Sprawdź najlepsze gry do VR


Zamów dziś, zagraj już jutro !

Najlepsze gogle VR działające ze smartfonem