Jak zrobić zdjęcia sferyczne swoim smartfonem?

Zwykłe zdjęcia prezentują tylko jeden punkt widzenia, a zdjęcia sferyczne pozwalają wszystkim swobodnie spojrzeć w górę, w dół, dookoła i dokładnie obejrzeć sfotografowane miejsce. Aby zrobić zdjęcie sferyczne nie potrzebujemy specjalnego sprzętu ani specjalnych umiejętności, wystarczy, że posiadamy smartfona, a reszta jest już dziecinnie prosta.

Poniżej pokaże Wam krok po kroku jak zrobić takie zdjęcia, miłej lektury.

1. W pierwszej kolejności ściągamy aplikację „Aparat Google” ze sklepu Play, która pozwoli nam wykonać zdjęcia tradycyjne, ale również panoramy i zdjęcia sferyczne.

2. Po uruchomieniu zainstalowanej aplikacji przesuwamy palcem od lewej do prawej krawędzi ekranu, dzięki temu wysuną się nam dostępne tryby zdjęć, nas oczywiście interesuję opcja „Zdjęcie sferyczne”.

3. Na wyświetlaczu widzimy kropkę, gdy przytrzymamy telefon na środku tego znacznika aparat zacznie nam automatycznie wykonywać zdjęcia. Musimy teraz obracać się dookoła siebie trafiając w kolejne kropki do momentu zapełnienia zdjęciami wszystkich wolnych miejsc na ekranie. Pamiętajmy jednak, aby obrót telefonem był płynny i starajmy się unikać gwałtownych ruchów to pomoże nam w uzyskaniu lepszej jakości zdjęcia.

4. Gdy już zrobimy wszystkie zdjęcia dookoła nas, aplikacja przystąpi do przetwarzania zdjęć w jedno zdjęcie sferyczne. Teraz, aby obejrzeć naszą pracę wystarczy przesunąć palcem z prawej do lewej krawędzi ekranu, w ten sposób wyświetlą nam się ostatnio wykonane zdjęcia (galeria).

5. Klikamy na ikonkę znajdującą się na dole ekranu. Otworzy nam się zdjęcie na całym wyświetlaczu.

6. Załadowane zdjęcie możemy obracać przesuwając palcem po ekranie. Zdjęcia sferyczne możemy również oglądać obracając telefonem do okoła, aby włączyć ten tryb musimy kliknąć ikonkę kompasu znajdującą się w lewym, dolnym rogu ekranu.

Miłego fotografowania 🙂