LOS ANGELES (E3 2016) – Razer oraz Sensics, współtwórcy platformy otwartego oprogramowania i sprzętu VR –  Open Source Virtual Reality (OSVR), największej firmy oferującej otwarty dostęp do rzeczywistości wirtualnej na świecie, poinformowali o premierze najnowszego Hacker Development Kit – HDK 2. Do HDK 2 trafił usprawniony wyświetlacz dla jeszcze lepszych wrażeń wizualnych, porównywalnych z Oculus Rift lub HTC Vive.

osvr-2

HDK 2 został wyposażony w specjalnie zaprojektowane soczewki, gwarantujące doskonałej jakości czyste obrazy oraz w podwójny wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2160×1200 z odświeżaniem 90 Hz. Zestaw zawiera także unikalną technologię IQE (Image Quality Enhancer) w celu zredukowania efektu screen door, który sprawia, że obraz wydaje się być pokryty moskitierą. HDK 2 jest zdolny do wyświetlania obrazów VR w 90 klatkach na sekundę, dlatego zestaw może być śmiało porównywany z najlepszymi zestawami wirtualnej rzeczywistości dostępnymi teraz na rynku.

W przeciwieństwie do innych zestawów, HDK 2 będzie dostępne w cenie $399, a na półkach sklepowych pojawi się w lipcu. HDK 1.4 nadal kosztować będzie $299.

“HDK 2 pozwoli nam sprostać potrzebom fanów wirtualnej rzeczywistości i dostarczyć twórcom niedrogi, otwarty na oprogramowanie sprzęt do tworzenia,” powiedział Christopher Mitchel, przewodniczący OSVR z ramienia firmy Razer.

“Stawiamy sobie za cel demokratyzację wirtualnej rzeczywistości poprzez oferowanie otwartych, tanich, wydajnych rozwiązań wraz z nieomal uniwersalnym sprzętem oraz zachowaniem kompatybilności z wieloma silnikami,” powiedział Yuval Boger, CEO Sensics i współtwórca OSVR. „Napędzani wysiłkiem inżynierów z Sensics i Razera, udziałem partnerów OSVR oraz wkładem entuzjastów wirtualnej rzeczywistości na całym świecie, nie możemy doczekać się współdzieleniem nowymi, ekscytującymi możliwościami”.

Dema i nowości podczas E3:

HDK 2 będzie dostępny podczas E3 na stoisku firmy Razer w Los Angeles Convention Center. Poza tym do wypróbowania na E3 znajdą się też rękawice do śledzenia ruchu Motionglove od Neurodigital Technologies. Po premierze rękawice te będą dostępne jako kontroler do HDK oraz reszty zestawów wirtualnej rzeczywistości wspieranych przez OSVR.

Zawartość dostępna podczas demonstracji zawiera:

osvr-3

 • RedOut stworzony przez 34BigThings
  • RedOut to najszybsza gra wyścigowa. Pędź poprzez zachwycające krajobrazy post-apokaliptycznej ziemi z zawrotną prędkością!

 

osvr-4

 • Theme Park Studio stworzony przez Pantera Entertainment
  • Theme Park Studio to zestaw narzędzi, pozwalający graczom na zaprojektowanie, zbudowanie i doświadczanie atrakcji we własnym parku rozrywki.

 

osvr-5

 • The Hum: Abductions stworzony przez Totwise Studios
  • The Hum: Abductions to horror z perspektywy pierwszej osoby zainspirowany przez miejskie legendy o uprowadzeniach przez obcych, z mocną historią, realistyczną grafiką oraz wsparciem VR.

 

osvr-6

 • Infinite stworzony przez Project Gateway VR Studios GmbH
  • Infinite to gra polegająca na eksploracji, mająca ukazać się w 5 epizodach. Historia skupiać się będzie na Riley, która szuka drogi do domu po rozbiciu się na obcej planecie.

 

osvr-7

 • A-10 stworzony przez Futuretown Inc
  • A-10 VR to spojrzenie z perspektywy wirtualnej rzeczywistości na klasyczne strzelanki science-fiction. Podszlifujcie swoje umiejętności władania bronią w trzech trybach tej kosmicznej strzelaniny.

 

A także wiele więcej.

Oba zestawy HDK wspierają szeroką gamę technologii, wliczając w to SteamVR i inne. Reszta pomysłów zostanie wyjawiona wkrótce.