Google Cardboard to szybki i prawdopodobnie najtańszy sposób na zyskanie dostępu do wirtualnej rzeczywistości. Aby sprawić, iż technologia VR stanie się jeszcze bardziej powszechna, Google zdecydowało się na podjęcie jeszcze jednego kroku. W listopadzie nastąpiła aktualizacja aplikacji YouTube, która umożliwiła udostępnianie zawartości VR szerszej publiczności. Przez zastosowanie prostej funkcjonalności, jednym kliknięciem można przekształcić wideo w dwa równoległe obrazy, dla lewego i prawego oka. W połączeniu z zestawem gogli VR, jak np. Google Cardboard, filmy mogą zyskać wrażenie niesamowitej głębi, a samo oglądanie pozwoli niejako na zanurzenie się w innej rzeczywistości.

Dostępność, ale nie dla wszystkich

Dzięki temu systemowi, zawartość VR stała się dostępna szerokiemu gronu użytkowników, co stanowiło krok milowy w udostępnianiu technologii wirtualnej rzeczywistości. Jednak mimo tego, ciągle brakowało funkcji, która umożliwiłaby odtworzenie zawartości użytkownikom systemów iOS. To sprawiało, że posiadacze iPhone’ów wciąż nie mogli korzystać z trybu wirtualnej rzeczywistości YouTube na swoich urządzeniach – na szczęście ta sytuacja to już przeszłość.

Jakie korzyści daje wsparcie Google Cardboard przez iOS?

Dzięki wsparciu systemów Google Cardboard przez iOS, użytkownicy iPhone’ów mogą teraz w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje YouTube jeśli chodzi o wirtualną rzeczywistość. Co ciekawe, tryb VR obejmuje nie tylko filmy specjalnie do tego celu przeznaczone, sfilmowane z uwzględnieniem wymogów technicznych dla zawartości VR. Dzięki Google Cardboard można również oglądać zwykłe filmy, stworzone z wykorzystaniem tradycyjnych metod filmowania. Opcja „Virtual Movie Theater” pozwala na oglądanie filmów w przestrzeni przypominającej wirtualne kino, w którym obraz unosi się w powietrzu.

YT 360

Aby aktywować tryb Cardboard, należy kliknąć odpowiednią ikonę w panelu znajdującym się w prawym górnym rogu okna. Dzięki temu użytkownik natychmiast uzyskuje dostęp do opcji umożliwiającej oglądanie wideo w trybie, który pozwala uzyskać wrażenie, jakby było się wewnątrz filmowanego materiału.

Udostępnienie trybu Cardboard dla użytkowników iOS przez YouTube z pewnością stanowi kolejny ważny krok w zwiększaniu zasięgu technologii VR. Jak zapowiada Google, wirtualna rzeczywistość będzie stanowić kluczowy element strategii na przyszłe lata.